Založ si blog

K vám vážení debatujúci. .. , ešte o Amerike.

Na môj blog „Amerika,Amerika…“ reagovalo v rámci debaty, z blogov čo som napísal, najviac ľudí. Už predtým som vo svojich blogoch „Nebezpečná hra na demokraciu“ dosť venoval Amerike, teda vlastne USA. V rámci debaty ma niektorí obviňovali zo zaujatosti proti USA, iní my vytýkajú, že som si „zasadol“ Ameriku, že nevidím problémy u nás doma na Slovensku. Obyčajne sú to vyjadrenia dosť obecné, bez konkrétnej argumentácie, takže v podstate nie je ani na čo reagovať., tak prečo som takto začal ?

Predpokladám, že všetci uznávate, že Slovensko nie je pupkom sveta a všetko čo sa vo svete odohráva má síce dopad aj na Slovensko, ale Slovensko nie je v tomto procese určujúcim faktorom. Určujúcim faktorom a hráčom, ktorý rozohráva geopolitické hry od rozpadu bipolárneho sveta sú Spojené štáty. To je natoľko evidentné a nepopierateľné, že to musí uznať každý, bez ohľadu akej pozícii v politickej orientácii stojí. To je dôvod, prečo sú Spojené štáty centrom mojich úvah. Tieto úvahy sa však snažím stavať na konkrétnych informáciach, ktoré si môžete skonfrontovať, sú dostupné na internete, či v iných mas médiách a pokiaľ majú aj konkrétneho nositeľa, tak uvádzam aj mená. Je len pochopiteľné, že k týmto úvahám pridávam aj svoj politický, alebo názorový, postoj. Je na vás, či s ním súhlasíte, alebo nie.

Píšem o tej Amerike preto, že jej počínanie považujem za vrcholne nebezpečné. A nie som v tom sám. Hrozby, ktoré z geopolitických krokov vyplývajú si všíma čím ďalej tým viac ľudí. A to i v samotných Spojených štátoch, lebo USA nie su len Obama, Joe Biden, či Hillary Clintonová, ale aj iní ako nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz, americký spravodajský expert, odborník na národnú bezpečnosť a šéf súkromnej spravodajskej agentúry Stratfor ( Strategic Forekasting – strategické predpovedanie ) George Friedman, alebo bývalí tajomník ministra financií, uznávaný ekonóm a analytik Paul Craig Roberts. Schválne som uviedol týchto troch, lebo cez nich chcem prezentovať, že v USA sú aj iné názory ako nám prezentujú naše mas média cez verbálne vystúpenia prezidenta Obamu, či jeho viceprezidenta Joa Bidena a iných oficiálnych predstaviteľov USA.

Od Josepha Stigliza som už dávnejšie, v čase vlády Billa Clintona som čítal zaujímavý článok k ekonomickej analýze, kde poukazoval a kritizoval administratívu USA za praktickú likvidáciu strednej vrstvy obyvateľstva USA. Aj vo svojich ďalších viacerých článkoch vyjadruje nespokojnosť s ekonomickými opatreniami administratívy USA. Jeden z jeho posledných článkov, kde už samotný názov článku, a kde sa zamýšľa nad ekonomickými aktivitami USA, hovorí sám za seba – „V roku 2016 dúfame v lepšie obchodné dohody – smrť TTP“ ( In 2016, Let’s Hope For Better Trade Agreements – And The Death Of TPP ).

Pri Georgovi Friedmanovi som schválne uviedol jeho „funkčné“ zaradenia. Dosť často sú uvádzané jeho vyjadrenia práve jeho „predpovede“, ktoré publikuje cez svoju spravodajskú agentúru Stratfor. Mimochodom, už pred viacerými rokmi predpovedal rozpad EU. Ak si prečítate články o nedávnom rokovaní ministrov EU, kde sa preberalo dočasné pozastavenie platnosti Schengenskej dohody (na 2 roky ), čo niektorí komentátori uviedli s otáznikom, či nejde o rozpad EU. Je na Európe ako problémy s utečencami zvládne, alebo sa objavia aj ďalšie problémy, ktoré by predpoveď pána Friedmana o rozpade EU naplnili. Za ďaleko závažnejšie však pokladám vyjadrenia pána Friedmana k súčasnej situácii a to konkrétne na jeho prednáške v Chicago Council on Global Affairs. kde sa veľmi otvorene vyjadril k americkej zahraničnej politike. Vrele doporučujem prečítať si ju, existuje aj video záznam https://www.youtube.com/watch?v=pN7ifHzF41g, skalným priaznivcom USA v Európe. Pán Friedman otvorene zdôvodňuje americkú politiku na Ukrajine, uvádza dôvody prečo USA konflikt rozpútali. Vyjadrenia pána Friedmana smerujú k neodvratnému vojenskému konfliktu s Ruskom, pričom ako hrdý Američan, narodený v Budapešti, očakáva víťazstvo USA.

Oproti pánovi Friedmanovi majú iné znenie články a vyjadrenia pána Paula Craiga Robertsa. Tento pán dobre ználý americkej administratívy , pracoval ako tajomník na ministerstve financii USA, veľmi racionálne sa stavia k politike USA. Jeho postoj k tejto politike napovedajú názvy jeho článkov „Právny štát už v západnej civilizácii neexistuje“ ( The Rule Of Law On Longer Exists In Western Civilization ), „Svetový chaos prichádza z Woshingtonu.“ ( World Chaos Comes From Washington ) a mnohé ďalšie. Vidí veľmi zreteľne nebezpečenstvo americkej politiky, o čom hovorí jeho článok „Prečo je tretia svetová vojna na obzore.“ ( Wy World War III Is On The Horizon ).

Ľudia, ktorých som ako ukážku názorov americkej strany, ktorú naše mas médiá veľmi neprezentujú, nie sú, snaď okrem pána Friedmana, ktorý verejne priznáva svoju nenávisť ku komunistom, nejako zvlášť politicky vyhradení, sú uznávaní a ich vyjadrenia brané s plnou vážnosťou.

Pokiaľ by skutočne došlo ku vojenskej konfrontácii s Ruskom, nakoniec aj s kýmkoľvek, kde by sa do nej zapojili USA, Rusko, alebo Čina, pri vojenskom potenciály a ničivej sile ich zbraní, je reálna obava o existenciu ľudstva.

Nie je to len o Donaldovi.

19.01.2017

Priložené video ( s českým komentárom ) nie je len o Donaldovi Trumpovi. Umožňuje vytvoriť si aj autentický obraz o americkej spoločnosti. Aký ? Zámerne nechávam bez komentára. https://www.youtube.com/watch?v=ZuKr2uPvAHo viac »

Poradca prezidenta Reagana ako ruský agent ?

03.12.2016

Ozaj neviem nakoľko to brať vážne, ale podľa všetkého Paul Caig Roberts, bývalí námestník ministra financií a ekonomický poradca prezidenta Reagana, v súčasnosti vytrvalý kritik administratívy viac »

Pre Pupušššška jeho blízkych.

02.12.2016

V blogu Juraja Janošovského „Slovensko – krajina hlupákov ?“ ma v rámci debaty, k tomuto blogu, ono to čo chcem napísať aj tak trocha korešponduje s názvom blogu, zaujal Pupušššško a viac »

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 31109x
Priemerná čítanosť článkov: 1244x

Autor blogu

Kategórie