Založ si blog

Môj pohľad na parlamentné voľby 2016

Politika, v konečnom dôsledku, je náhľad na život. Aj ten, kto sa vydáva za apolitika má svoj náhľad na to čo sa okolo neho deje, a ako člen spoločnosti sa i pre neho vytvárajú vzťahy a väzby k spoločnosti, ktoré sú formované politikou. Ten jeho náhľad vytvára vlastne jeho politický postoj. Preto si myslím, že ľudia by nemali odmietať politiku ako takú, ale naopak, zaujímať sa o ňu. Aby rozoznali všetky tie nuansy čo život prináša, aby poznali kto hrá falošne, komu sa oddá veriť. A ono to naozaj nie je jednoduché.

Ja sa osobne o politiku zaujímam už niekoľko desaťročí. Aj preto som si dovolil tu uverejniť svoje hodnotenie, svoje názory na práve skončené parlamentné voľby, ktorých výsledky mi pripadajú dosť zaujímavé nie len z hľadiska volebných výsledkov, ale aj ako určitý obraz našej spoločnosti. Vopred upozorňujem, že nemám v úmysle rozoberať a analyzovať výsledky volieb do nejakých podrobností, chcem sa zamerať len na veci čo ma zaujali – politická úroveň a výrazný pokles hlasov pre stranu Smer SD.

Politická úroveň.

Ten úvod k tomuto blogu som napísal schválne, nakoľko vzhľadom na výsledky volieb a nakoniec aj odozvy, už nových, parlamentných strán mi pripadá politická úroveň na Slovensku, ako samotných voličov tak predstaviteľov politických strán, stále ešte v plienkach.

Voliči …

I keď sa snažím, stále neviem poriadne pochopiť voličov, ktorí dajú hlas strane s politikom, ktorý v inej strane neuspel a v podstate premaľoval firemnú tabuľu a vyhlasuje, že chce budovať nové Slovensko. Mám totiž veľmi vážne pochybnosti že je na to pripravený. Skôr si myslím, že mu ide o osobný prospech a doslovne aj o finančný zisk.

Podobný dojem mám aj čo sa týka k posudzovaniu novovzniknutých strán. Ako sa zdá, pre stále dostatočne množstvo voličov stačí ak niekto dokáže zapôsobiť ľúbivou rétorikou s patričným emocionálnym dôrazom.

Všetko to nasvedčuje tomu, že voličovi sú ukradnuté nejaké programové ciele strany, zhodnotenie zloženie strany, členská základňa. Ako je strana vlastne schopná a pripravená zostaviť funkčnú vládu a podobné záležitosti, ktoré by mali byť pre voliča rozhodujúce že jej dá svoj hlas.

Volič ak dá svoj hlas nemá právo vzdať sa svojej zodpovednosti zaň!

Politici…

Pochopiteľne, beriem, že voľby sú súbojom strán o voliča, cez jeho hlas dostať sa do parlamentu. Napriek tomu, by vyjadrenia predstaviteľov politických strán mali mať svoju kultúrnu úroveň. Nakoniec i to by mal volič hodnotiť. Pokiaľ by sme sa chceli aspoň priblížiť k demokratickej forme vlády je neprijateľné niekomu upierať jeho názor. V kontexte s jeho názorom formovať aj ten svoj. Inak povedané – v politike dvakrát platí nikdy nehovor nikdy. ( Poznámka : Keby sa veľmoci v 2. svetovej vojne chovali ako naši politici, nikdy by nebola otvorená druhá fronta. )

Keď si zoberiem vyjadrenia našich politikov nových parlamentných strán s dnešnej televíznej besedy mám vážne pochybnosti, že im vôbec ide o Slovensko, ako neustále dokladujú. Voliči svojimi hlasmi dali zloženie parlamentu také ako vyšlo sčítaním hlasov tak je, aj v záujme rešpektovania demokratických princípov volieb, nájsť riešenie, ktoré toto zloženie umožní. O to viac považujem špekulatívne úvahy o nejakej úradníckej vláde za porušenie demokracie čo vlastne neguje rozhodnutie voličov. Predsa vláda ako exekutívny orgán vládne a to by malo prislúchať víťazovi volieb. Zvlášť pri takom vysokom rozdiele získaných hlasov, ako v týchto voľbách získal Smer SD k iným stranám, pri patričnej politickej úrovni, by nemal byť problém funkčná menšinová vláda. Zvlášť v tomto parlamentnom zložení, kde azda okrem SaS, žiadna zo strán nemá vypracovanú predstavu ako riadiť štát. Neviem si napríklad predstaviť pána Matoviča, ktorý má rečí ako „koza bobkov“ na všetky strany, že by bol postavený do úlohy predsedu vlády.

Celý ten náš parlamentný systém a pôsobenie strán, kde každoročne prichádza k zmenám samotných počtov poslancov v parlamentných stranách a vzniku „parlamentných strán“ v priebehu volebného obdobia, ktoré sa volebnej súťaže vôbec nezúčastnili, pôsobí ako dobrá zábava, recesia, za ktorú ešte dostáva poslanec slušné peniaze a, slušne povedané, je aj spoločensky zvýhodnený.

Naprosto súhlasím s vyjadrením pána Danka, predsedu SNS:

Riadiť štát je zodpovednosť.

Výrazný pokles voličských hlasov pre Smer SD.

Strana Smer SD v parlamentných voľbách v roku 2012 získala 44,41% hlasov, v týchto je to 28,28%, teda výrazný rozdiel robí 16,13%. Iste, aj napriek víťazstvu strany, je to výrazný prepad a tým pochopiteľne je aj objektom rôznych analýz a polemík prečo k takémuto prepadu došlo. Pochopiteľne je aj snaha nájsť kam sa tie hlasy stratili. Vypočul som si množstvo analytických komentárov a niekoľko som si už aj prečítal. Objavili sa mnohé príčiny, počnúc o neprijateľnosti „sociálnych balíčkov“, cez štrajkové aktivity zdravotných sestier a učiteľov až po rómsku otázku. Hlavne v prípade riešenia rómskej otázky sa analytici prikláňali, že práve jej neriešenie nahnalo hlasy strane pána Kotlebu ĽSNS. Straty nejakých hlasov v dôsledku štrajkových aktivít, či riešenia sociálnych vecí vraj prispeli k SaS, OĽANO, SNS a vôbec ostatným, alebo sa volieb nezúčastnili. Nechcem teraz spochybňovať, že by neboli aj takéto prípady. Však v analýzach všetkých analytikov, aspoň u žiadneho som to nepočul, úplne vypadla zahraničná politika strany Smer SD. Možno je to tým, že naše mas média forsírujú naše členstvo v EU a NATO ako samozrejmosť. Geopolitickú situáciu a dianie vo svete je v médiach predkladané ako agresivita Ruska, čím je zdôvodňovanie zvyšovanie vojsk NATO v strednej a východnej Európe. V kontexte toho je prekladaný aj dôvod príchodu migrantov do EU…

Napriek tomuto masívnemu „vymývaniu mozgov“ a prekrúcaniu histórie, mám pocit že väčšina nášho obyvateľstva má iný názor na tieto veci ako sú nám predkladané. V minulom roku sa uskutočnilo niekoľko demonštrácií proti NATO, ktoré masmédia sa do početnosti pokúšali zredukovať, na niekoľkých miestach Slovenska. A keď aj pripustím, že účastníkov bola len nejaká stovka, ako bola snaha nahovoriť, tým že boli na na rôznych miestach je možno počítať so súčtom účastníkov týchto demonštrácií. Strana Smer SD v súvislosti s týmito demonštráciami zachovala „bobríka mlčania“, tak že ako nič sa nedeje. Viem však, že týchto demonštrácií sa zúčastnili aj členovia, či sympatizanti Smeru SD. Čo však myslím, že bola väčšia rana pre týchto ľudí, že parlament a prítomní členovia strany Smer SD, jednohlasne, schválili základňu pre operačnú skupinu NATO na Slovensku. Tiež niektoré vyhlásenia ako pána Fica, či ministra zahraničných vecí pána Lajčáka smerom k NATO, posledné o tom že je potrebné zvýšiť prítomnosť vojsk NATO vo východnej Európe tiež asi týchto ľudí nepotešili.

Tieto moje úvahy vyplývajú z konkrétnych vyjadrení, ktoré som našiel prevažne na internete, kde bolo dokonca aj niekoľko konkrétnych vyjadrení, že dotyčný pôjde voliť stranu pána Kotlebu, lebo chce vystúpiť z NATO. Pochopiteľne, nemôžem povedať že išlo práve o voličov Smeru SD.

I smerom k samotnéj EU je dosť výhrad a asi by bolo dosť napínavé ak by sa teraz malo rozhodovať o vstupe. K výhradám k EU sa vyjadril aj pán Sulík, čo by mohlo byť tiež dôvod, že niektorí voliči Smeru SD dali hlas jeho strane.

Uvidíme ako sa celá kauza okolo volieb vyvinie, či sa naši politici dokážu dohodnúť. Však Slovensko iste nie je pupkom sveta a za podstatne dôležitejšie pre svet považujem prezidentské voľby v USA. Nezávidím vôbec situáciu slovenskej vláde, nech bude zložená akokoľvek, vlastne ani žiadnej európskej vláde. Obávam sa, že rok 2017 bude dosť divoký, je otázkou či už nie rok 2016.

Problémy D. Trumpa a útok na sýrsku základňu.

09.04.2017

Útok na sýrsku základňu u politikov, nohsledov USA, a mainstreamových novinárov, dobre platených za oblbovanie ľudí, vyvolal nadšené „Hurá !“ silná amerika je opäť späť. To, že v viac »

Podobnosť čisto náhodná, alebo zákonitosť v špirále dejín ?

16.02.2017

Nový prezident USA, Donald Trump, svoje predvolebné prísľuby, od samotného začiatku svojho úradovania, napĺňa i skutkami. Súčasne sa však stále viac ukazuje, že problémy, ktoré Trump vo viac »

Rok 2017 – Aký budeš ?

04.02.2017

Vždy s príchodom nového roka si ľudia vzájomne želajú, aby ten nastávajúci rok bol lepší ako ten uplynulý. Znovu sme na začiatku nového roka a tak ma napadla myšlienka, trocha pouvažovať viac »

Saakašvili

Saakašvili má v pláne vrátiť sa na Ukrajinu už 'čoskoro'

22.02.2018 09:43

Vo svojom vyhlásení Saakašvili uviedol, že za týmto rozhodnutím je strach súčasného ukrajinského vedenia, ktoré 'sa bojí, že ho odoženú od koryta'.

Grécko

Grécky parlament dal zelenú vyšetrovaniu politikov v rozsiahlej úplatkárskej kauze

22.02.2018 08:59

Grécky parlament zriadi osobitný vyšetrovací výbor, ktorý preskúma obvinenia z podplácania politikov a lekárov švajčiarskym farmaceutickým koncernom Novartis.

USA, ambasáda

Muž v Čiernej Hore hodil granát na americkú ambasádu a spáchal samovraždu

22.02.2018 08:24

Neznámy muž hodil ručný granát smerom na budovu amerického veľvyslanectva v metropole Čiernej Hory a následne pomocou výbušného zariadenia spáchal samovraždu.

Euro, peniaze, graf, ekonomika

Krajiny V4 sa opäť budú približovať k Západu

22.02.2018 07:36

Ekonomická úroveň Slovenska, Česka, Poľska i Maďarska v pomere k 19 krajinám eurozóny v nasledujúcich rokoch porastie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 44274x
Priemerná čítanosť článkov: 1527x

Autor blogu

Kategórie