Založ si blog

Bude horúce leto ?

Aj podľa ohlasu na blogoch, aj v rôznych diskusiách našu politickú scénu ovládli domáce problémy v súvislosti s patovými výsledkami parlamentných volieb. K akým výsledkom všetky tie jednania dospejú je dosť obťažné predpovedať, i keď sa v podstate rysujú dve alternatívy. Zdá sa však, že môže byť z toho ešte dosť teplo. Ako udržiavateľ potrebného ohňa účinne pracuje pán Matovič.

Menej pozornosti sa venuje dianiu vo svete. Do popredia sa tu tlačia prezidentské voľby v Spojených štátoch, kde sa tiež rozohrávajú zaujímavé hry, ale tie dostanú konečné resumé až na jeseň.

Ešte sa objavujú nejaké informácie o emigrantoch a aj nejaké komentáre, stredný východ je zastúpený iba strohými informáciami, ako by sa atentáty a vojenské útoky stali súčasťou bežného dňa, Ukrajina sa ocitla na samom okraji dôležitosti informácií. Pritom práve v týchto oblastiach, pri čítaní kusých správ sa vynárajú, pre toho kto dlhšie sleduje toto dianie, konšpiratívne myšlienky, nakoľko chovanie zainteresovaných subjektov sa dosť zmenilo. Charakterizoval by som to, že to tam teraz tlie, ale môže byť z toho veľmi horúco.

Turecko

Ono to začalo vlastne vojenskými operáciami Ruska proti ISIL. Nejde mi teraz o samotné vojenské operácie, tie boli dosť už popísané a s komentované. Ide o to, že tieto operácie, tak povediac, narušili pohodu dovtedy „bojujúcich“ strán proti ISIL a napriek popieraniu, účinnosť ich bojových operácií dostala riadny úder. To viedlo k zmenám v postoji USA v tejto vojne, ale hlavne už plne odhalilo úlohu Turecka, ktoré sa týmto ocitlo v nezávidenia hodnenéj situácii. Podpora USA Kurdom ukázala Turecku, že prestávajú byť dominantným hráčom tohto regiónu. To sa prenieslo aj na EU, kde kredit vierohodnoti Turecka, značne poklesol.

Do tejto, zvlášť pre niekoho, už komplikovanej situácii a zjavne aj proti ich plánom, si Rusko, dokonca priamo v osobe „diktátora“ Putina, dovolilo prísť s návrhom na prímerie medzi vládným vojsko Sýrie a opozičnými jednotkami – tzv. „umiernenej opozície“. V našich médiách táto iniciatíva, napriek svojmu významu, prebehla veľmi vágne, veď ako inak, čo tak môže mať za lubom človek, ktorý si chce podmaniť celý svet. A nepomohlo mu, že si k tomu prizval aj osobne prezidenta USA pána Obamu. Keby to bolo opačne to by iste bolo niečo iné. Veď pán Obama má aj Nobelovu cenu mieru. Neviem za čo, možno za tie drony, ale to je vedľajšie. Dôležité je však to, že ako nájsť tu „umiernenú opozíciu“ , ktorá nepodrezáva hrdlá. To je ozaj problém, lebo ako som už napísal, toto prímerie nie je v súlade s plánom istých skupín ľudí, preto sa aj ozval pán generál Joseph Votel z Pentagonu, s návrhom počas prímeria vyzbrojiť a vycvičiť „umiernenú sýrsku opozíciou“. No problémom je ozaj ako ju určiť, aby opakovane dodané zbrane neboli znova použité proti USA.

To že tá opozícia asi veľmi umiernená nie je potvrdzujú správy, ktoré hovoria o porušovaní tohto prímeria. Zaujímavé je aj to, že prímerie je narušované prevažne zo strany práve opozície a už nie až tak kryté spochybňujúcimi informáciami. To by mohlo naznačovať, že spojenie Putina s Obamom predsa len zabralo a črtá sa tu aj iné riešenie konfliktu ako vojnou. Preto sa tu vynára ďalšia otázka, prečo emigrantov neubúda, keď tu relatívne je zavádzaný kľud a možný predpoklad, že by sa nemalo bojovať. Neskrýva sa za tým niečia aktivita ? Turecko, ako sa ukazuje, nárast ekonomických problémov, v dôsledku odhalenia spolupráce s ISIL a s postavením si Ruska proti sebe došlo o dosť významné zdroje. Vieme, že emigranti za prevod platia slušné čiastky, naviac Turecko doslova vydiera EU prostredníctvom emigrantov.

Turecko, jeho prezident Erdogan, by si však rado zachovalo svoje postavenie, podoprené najsilnejšou armádou v regióne a rado by rozšírilo svoje teritórium v štýle Osmanskej ríše. Jeho plány na obnovenie veľkej Osmanskej ríše práve komplikuje vojenská prítomnosť Ruska v Sýrii, ale aj vyhlásenie prímeria potvrdené Ruskom i USA, ktoré v prípade zahájenia pozemnej vojenskej operácie z neho robia agresora. Turecko však naďalej ostáva členom NATO. Preto mi pripadá divné, že keď chceli vojenské plavidlá NATO pomôcť pri blokovaní emigrantov, žiadali o to povolenie tureckej vlády. Neviem či tak robili aj prípade presunu svojich jednotiek cez Slovensko.

Dôležité však pre tento regiǒn je, že Turecko, aspoň rétorikou a chovaním pána prezidenta Erdogana, svojich plánov sa na vytvorenie veľkoríše nevzdáva. Preto môže byť leto v tejto oblasti horúcejšie ako obvykle.

Ukrajina

Podľa dostupných správ na Ukrajine by mohol byť kľud. Správy, ktoré sa objavujú bývajú spravidla len ekonomického charakteru, podľa ktorých to s ekonomikou Ukrajiny nevyzerá dvakrát dobre. Čo považujem však za dôležité je, že tiež sa zmenil postoj k samotnej Ukrajine. Formálne stále sa počíta s Porošenkom a jeho ľuďmi, ale zmenil sa prístup k nim. Už sú upozorňovaní na rôzne prehrešky voči demokratickým pravidlám, poukazované je na prehlbovanie korupcie. Úplne jasne to hovorí predseda Európskej komisie pán Juncker, keď hovorí, že Ukrajina v najbližších 20 až 25 rokoch nebude členom ani EU ani NATO. MMF odložil sľúbenú pomoc Ukrajine zo 40 miliárd US dolárov, k vôli nejasnostiam ako bude ukrajinská vláda pokračovať. Podmienkou je aby ukrajinská vláda vytvorila lepšie konkurenčné podmienky pre fungovanie ekonomiky a obmedzila korupciu. Problém však väzí v samotnej vláde, nakoľko na to, kto bude na Ukrajine rozkazovať si brúsi zuby viacero skupín. Zatiaľ to zotrváva vo verbálnej rovine, nanajvýš nejaký ten pästný súboj, ale nezapomína sa ani na ozbrojené zázemie. Vyústením môže byť tiež pekne horúce leto.

Tieto záležitosti sa tiež dotýkajú aj Slovenska, nie len preto, že Ukrajina je náš sused a emigračná vlna ide aj cez Slovensko, ale Slovensko ako predsedajúca krajina Rady Európy, pokiaľ si dobre pamätám vyhlásenie predsedu vlády pána Fica, takéto záležitosti v upriamení pozornosti rady na riešenie problémov vo svojom scenári nemá.

Som si vedomý, že tieto moje úvahy spadajú do akýchsi konšpiračných úvah, čo som napokon aj uviedol, ale tie vychádzajú len s reálnych postojov jednotlivých aktérov, z ich verbálnych prejavov a aktivít. Napokon predpokladám, že EU zachová svoj doteraz typický postoj tichej ozveny, keď bude najskôr čakať na reakciu USA. Tie majú však pred sebou prezidentské voľby, v dôsledku ktorých môže prísť aj k odkladu „horúceho leta“ a výsledok volieb môže priniesť aj podstatné zmeny v samotnom scenári udalostí.

Problémy D. Trumpa a útok na sýrsku základňu.

09.04.2017

Útok na sýrsku základňu u politikov, nohsledov USA, a mainstreamových novinárov, dobre platených za oblbovanie ľudí, vyvolal nadšené „Hurá !“ silná amerika je opäť späť. To, že v viac »

Podobnosť čisto náhodná, alebo zákonitosť v špirále dejín ?

16.02.2017

Nový prezident USA, Donald Trump, svoje predvolebné prísľuby, od samotného začiatku svojho úradovania, napĺňa i skutkami. Súčasne sa však stále viac ukazuje, že problémy, ktoré Trump vo viac »

Rok 2017 – Aký budeš ?

04.02.2017

Vždy s príchodom nového roka si ľudia vzájomne želajú, aby ten nastávajúci rok bol lepší ako ten uplynulý. Znovu sme na začiatku nového roka a tak ma napadla myšlienka, trocha pouvažovať viac »

Saakašvili

Saakašvili má v pláne vrátiť sa na Ukrajinu už 'čoskoro'

22.02.2018 09:43

Vo svojom vyhlásení Saakašvili uviedol, že za týmto rozhodnutím je strach súčasného ukrajinského vedenia, ktoré 'sa bojí, že ho odoženú od koryta'.

Grécko

Grécky parlament dal zelenú vyšetrovaniu politikov v rozsiahlej úplatkárskej kauze

22.02.2018 08:59

Grécky parlament zriadi osobitný vyšetrovací výbor, ktorý preskúma obvinenia z podplácania politikov a lekárov švajčiarskym farmaceutickým koncernom Novartis.

USA, ambasáda

Muž v Čiernej Hore hodil granát na americkú ambasádu a spáchal samovraždu

22.02.2018 08:24

Neznámy muž hodil ručný granát smerom na budovu amerického veľvyslanectva v metropole Čiernej Hory a následne pomocou výbušného zariadenia spáchal samovraždu.

Euro, peniaze, graf, ekonomika

Krajiny V4 sa opäť budú približovať k Západu

22.02.2018 07:36

Ekonomická úroveň Slovenska, Česka, Poľska i Maďarska v pomere k 19 krajinám eurozóny v nasledujúcich rokoch porastie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 44275x
Priemerná čítanosť článkov: 1527x

Autor blogu

Kategórie