Quo vadis USA

11. novembra 2016, palon, Nezaradené

Mám pocit, že v Spojených štátoch to vrie a už dosť výrazne a nie je to len v dôsledku prezidentských volieb. Zatiaľ som sa zdržal o tom písať, lebo overiteľné zdroje nie je ľahké získať a nie je nič jednoduchšie aby človek bol obvinený z konšpiračných teórií. Rozhodol som sa o tom písať potom čo dnes portál Aktuality.sk priniesli informáciu, že Kalifornia sa chce odtrhnúť od USA.

Ako som už uviedol, v USA to vrie nie len v dôsledku výsledku prezidentských volieb. Zdá sa, že najväčším dôvodom k nepokojom sú rasové príčiny. K populačnému nárastu obyvateľov USA čiernej pleti, pribudli milióny migrantov z Latinskej Ameriky, ktorí tiež sú populačne podstatne aktívnejší ako občania bielej pleti a z hľadiska sociálneho postavenia väčšina živorí na periférii spoločnosti. Pochopiteľne z tohto dôvodu sa aj často regrutujú priestupky proti zákonu a násilnosti. Nárast týchto incidentov vedie k zvýšenej aktivite polície, ktorej niektoré zásahy sa dostali až na okraj únosnosti a keďže pri nich došlo aj usmrteniu, dosť často aj mladistvých osôb, vznikli početné a početné aj čo do účasti, demonštrácie, za účasti aj „bielych“ obyvateľov, ktorý tiež nie sú spokojní s vládnou politikou prezidenta Obamu ( sociálne pomery, zdravotné zabezpečenie i zahraničná politika ). V apríli tohto roka vo Washingtone polícia, z prevažne pokojnej demonštrácie, polícia zatkla viac ako 400 osôb. To len jeden príklad, ale demonštrácie sa konali v mnohých mestách USA a zásahy polície neboli nijako „láskavé“.

Možno si poviete, že demonštrácie na Západe nie sú ničím neobvyklým, včítane zásahov polície. Len že v USA sa množia recipročné zásahy – útoky na políciu. V Texaskom Dallase ostrelovač zastrelil 5 policajtov. Na predmestí Atlanty v štáte Georgia došlo k útoku na policajtov, bez smrteľných zranení. Tých incidentov s políciou je pochopiteľne viac a na mnohých miestach USA, Minnesota, Baton Rouge. Išlo mi aby som uviedol nejaké, ktoré si môžte cez internet overiť, že si nevymýšľam.

Myslím si, že práve toto všetko čo tu uvádzam viedlo amerických voličov k tomu, že víťazom prezidentských volieb sa stal Donald Trump a nie oficiálnymi miestami protežovaná a žiadaná Hillery Clintonová. Pochopiteľne že aj Donald Trump má svojich odporcov. Zdá sa, že voľby rozdelili americkú spoločnosť na dva tábory.

Je možné, že „Calexit“ – odtrhnutie Kalifornie od USA zavŕšil výsledok volieb a víťazstvo Donalda Trumpa, ale táto myšlienka nevznikla v dôsledku tohto výsledku volieb. Ekonomický potenciál Kalifornie v mnohom vykrýva potreby Únie a Kalifornia na Úniu dopláca. Tak podobne ako v Španielsku Katalánci aj v Kalifornii sa zoskupili sily, ktoré zvažujú výhodnosť Kalifornie ako člena Spojených štátov, alebo voliť samostatnosť. Na internete si môžte otvoriť portál YesCalifornia.org, kde aj nájdete predložený text referenda, plánovaného na rok 2019, čo svedčí tiež o tom, že to nie je len dôsledok prezidentských volieb.

http://www.yescalifornia.org/

Podobné nálady ako v Kalifornii sú aj v štáte Texas.

http://www.thetnm.org/

To sú všetko dôvody prečo som aj vo svojom predchádzajúcom blogu uviedol, že do nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úradu je relatívne dlhá doba. Ešte stále v prezidentskom kresle nesedí.