O čom sa nehovorí u nás ale ani v EU

5. februára 2024, palon, Nezaradené

V USA sa z blížiacimi prezidentskými voľbami stupňuje napätie v spoločnosti do takej miery, že i v médiach sa objavujú vyjadrenia rôznych politikov, ako z radov „demokratov“, tak i „republikánov“, o obavách z občianskej vojny. Myslím, že podhubie pre toto napätie vytvára enormná nelegálna migrácia hlavne v južných štátoch USA.

Hlavným ohniskom sa javí Texas, ktorý sa dostal do konfliktu s „federálom“ kvôli ochrane hraníc s Mexikom (môj príspevok : USA – Texas?). Texas vo svojom postavení nie je sám, podporu mu vyjadrilo 25 štátov Únie a ako to vyzerá – konflikt sa rozrastá. Štáty Kalifornia a New Hampshire otvorene hovoria o možnosti vystúpenia z Únie. Republikánka z Georgie, Marjorie Taylor Greene, vo Fox News naznačila, že je potrebný národný rozvod, aby sa zabránilo občianskej vojne a vyzvala k rozdeleniu podľa „červených“ a „modrých“ štátov ( farebné rozlíšenie „orientácie“ na „demokratov“ a „ republikánov“).

Z hľadiska výsledku, keby došlo rozdeleniu, je potrebné si uvedomiť, že jednotlivé štáty Únie sú rozdielne nie len geograficky, ale aj ich ekonomickým potenciálom. Štáty Kalifornia a Texas sú ekonomicky najlepšie a objavujú sa aj hlasy, že doplácajú na iné štáty Únie. I to vedie k úvahám o vystúpení. Ekonomika Texasu je prirovnávaná k ekonomike Kanady a ekonomika Kalifornie bola zaradená na šieste miesto z hľadiska hodnotenia ekonomík sveta. Pritom tak povediac „politická orientácia“ týchto dvoch štátov je rozdielna – v Texase je nespokojnosť s politikou prezidenta Bidena, v Kalifornii nechcú za prezidenta exprezidenta Trumpa. V Kalifornii sa predstavitelia hnutia „Yes California“ vyjadrili, že víťazstvo Trumpa v prezidentských voľbách môže byť dôvodom vystúpenia z Únie.

Ako v Texase, tak i v Kalifornii sú silné hnutia za samostatnosť – v Texase Texit, v Kalifornii už spomenutá „Yes California“. „Yes California“ v súčasnosti vedie kampaň za opatrenie s názvom CalExit 3.1, ktoré by rozdelilo Kaliforniu na dve časti a vytvorilo krajinu oddelenú od USA v oblasti Sanfranciského zálivu a pozdĺž centrálneho pobrežia Kalifornie. Nezávislá krajina by sa volala Pacifica.

V úvode som uviedol migráciu ako podhubie narastajúceho konfliktu medzi federálnou vládou a štátmi únie. Je to však len jeden z problémov USA, ktorý sa narastá už aspoň 15 rokov. Zastrešením všetkých problémov sa nateraz javí otázka kto bude nastávajúcim prezidentom USA. Jedna skupina „elit“ USA nechce za prezidenta Trampa, druhá nechce Bidena. Prostý občania USA sú mimo. Táto situácia je natoľko vyhrotená, že obe strany majú obavy z vypuknutia občianskej vojny.

Citácia vyjadrenie Louisa Marinelliho, prezidenta hnutia „Yes California“ :

„Vzhľadom na to, čo sa deje vo svete a na možnosť, že Spojené štáty môžu byť zatiahnuté do vojny, si myslíme, že by bolo kontraproduktívne pre západnú civilizáciu a príčinu demokracie, keby sme bojovali aj v rámci našej vlastnej krajiny.“

To čo som uviedol je z informácií, ktoré som získal z portálov Newsweek a Fox News.